Najbardziej popularne instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty dęte są grupą nazywaną zamiennie aerofonami. Należą tutaj zarówno instrumenty dęte z drewna, z blachy oraz, a także wyposażone w klawisze. Przykładem instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon
Dodał: Louis Evans
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Do kategorii instrumentów dętych blaszanych zalicza się na przykład rogi oraz mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe stanowią najmniejszą gromadę z grona opisanych wcześniej. Przedstawicielami są mniej znane melodyki. Puzony, spokrewnione z rodziną trąbek wynaleziono około XIII w.

Polecamy też

Ciekawe hobby - gra na instrumentach dętych

Gra na akordeonie
Dodał: Missy Carvin
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wśród licznych rodzajów instrumentów muzycznych największe znaczenie odgrywają instrumenty dęte, nazywane również aerofonami. Jest ich najwięcej i mają bardzo długą i ciekawą historię. Spora część z nich wymyślono jako instrumenty używane przez rycerzy na polowaniach.


Była to w pewnym sensie największa trąbka, gdzie środkowy fragment rury przybiera postać długich, prostych regulowanych na długości kawałków. Ostatecznie dwa wieki dalej puzony otrzymały swoją odrębną nazwę. Wkrótce zaczęto modyfikować wyjściową wersję, żeby upodobnić je do skali głosowej. Obecnie puzony wciąż spotyka się w wielu odmianach, przykładowo wentylowy, altowy czy tenorowy.

Rogi, których inna nazwa to waltornie, są instrumentami z takiej samej grupy, co puzony. Rogi wywodzą się z pierwotnych instrumentów stosowanych na łowach, wykonanych ze zwierzęcych rogów. Takie rogi miały dość małe zdolności muzyczne, lecz współczesne instrumenty zostały stworzone z metalu, przez co ich zakres dźwięków bywa znacznie pełniejszy. Rogi posiadają również własne odmiany. Szczególnie chętnie stosuje się je w przedstawieniach teatralnych, w celu stworzenia dźwiękowych efektów scenicznych. Sakshorny to natomiast instrumenty będące rodzajem buglehornów. Sakshorny mają przeróżne wielkości, dzięki czemu dźwięk z nich wydobywany może być w każdym przypadku inny. Sakshorny bywają szczególnie popularne w orkiestrach dętych. Saksofony to najpewniej najpopularniejsze spośród opisanych wcześniej instrumentów. Saksofony również mają przeróżne wielkości i związane z tym zakresy dźwięków. Przeważnie spotykane rodzaje saksofonów to saksofony altowe czy barytonowe. W przeciwieństwie do uprzednio wymienionych, saksofony nie miały swoich dawnych poprzedników. Zostały wynalezione około połowy XIX w. i do dziś dnia utrzymały się w takiej jak wtedy formie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz - niedrogie sakshorny.
2022/12/12, 07:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.