Pośród wielu modeli instrumentów muzycznych największą rolę odgrywają instrumenty dęte, często zwane aerofonami. Jest ich najwięcej i posiadają bardzo ciekawą i długą historię. Spora część z nich wymyślono jako
instrumenty używane przez rycerstwo i na polowaniach.

Dodał: Frank Kovalchek
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Spełniać one miały funkcję informacyjną lub ostrzegawczą. Później przez wieki stawały się udoskonalane i przygotowywane do używania w orkiestrach i teatrach. Obecnie po instrumenty dęte sięgają chętnie zarówno muzycy w różnych orkiestrach, w szczególności w dętych orkiestrach, jak i muzycy jazzowi. Jak ich nazwa wskazuje, instrumenty dęte to grupa instrumentów, w jakich dźwięk będzie powstawać wskutek zadęcia.
Można je podzielić na instrumenty drewniane, blaszane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna między innymi obejmują flety, zarówno poprzeczne jak i podłużne, fagoty, saksofony i klarnety. Wśród blaszanych instrumentów można wymienić przykładowo tuby, trąbki, puzony, a także rzadziej spotykane waltornie, inaczej rogi (możesz zamówić produkt online: instrumenty dęte - tuby).

Dodał: ASCOM Prefeitura de Votuporanga
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Instrumenty dęte są grupą nazywaną także aerofonami. Należą tutaj zarówno instrumenty dęte z drewna, z blachy i klawiszowe. Przedstawicielami instrumentów dętych drewnianych są oczywiście saksofony.
Klawiszowe instrumenty mają chyba najmniej przedstawicieli i popularne wśród nich to duże organy,
akordeon, zwany też potocznie harmonią, harmonijka ustna i klawiszowa. Szczególnie ciekawe są również tuby.
Tuby mają największą wielkość spośród instrumentów dętych, które świetnie uzupełniają grupę symfonicznej orkiestry, lecz dość chętnie wykorzystywane są także jako instrumenty do gry solowej. Tuba posiada jednak swoją genezę jeszcze w starożytnych czasach. Przodkiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Ale dopiero po wynalezieniu wentylu na początku XIX w., tuby zyskały swój ostateczny kształt. Tuba złożona jest z długiej rury, wielokrotnie zawiniętej, zakończonej z jednego końca niewielkim ustnikiem, a z drugiej strony zmieniającej się w w czarę głosową. Jako ciekawostka, w każdy pierwszy piątek maja jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tuby. Równie interesujące są
waltornie, zwane popularnie rogami. Ich historia jest tak samo stara co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie mają swoich przodków w starodawnych instrumentach wykonywanych z pustych w środku zwierzęcych rogów, drewna albo z łodyg roślin. I znowu modyfikacje ostatecznie pozwoliły na usprawnienie i wykorzystanie tego prymitywnego instrumentu w graniu muzyki (porównaj ceny w sklepach internetowych i kup taniej: najlepsze waltornie).