Jak określić sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak w rzeczywistości czym ona jest i czy umiemy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

Nie ma chyba drugiej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Przemawia ona do nas różnymi barwami, dźwiękami, utworami lub aktami. Wielu twierdzi, że nie da się jej akuratnie określić, ponieważ każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym dużo słuszności, lecz należy podchodzić do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Jeśli umiemy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla pozostałych osób dany utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką jesteśmy w stanie nazwać również każdy ludzki wytwór, który nie jest jednakowoż użytkowy, nie służy do rzeczy praktycznych, lecz ma radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Wiadomo i tu mamy dylemat gdyż tak zwana sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.


Takie przedmioty są projektowane, ażeby z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z drugiej strony, by były jednakowoż unikalne z wyglądu. Gdyż w sumie, jak tak się przyjrzeć różnym przedmiotom, to co prawda zauważymy wiele fajnych przedmiotów, lecz większość jest przeciętna. Sztuka (inne wątki tutaj) użytkowa więc w jakiś sposób zwalcza taki rodzaj trudności. Prądem w sztuce, który zasługuje na uwagę jest styl art deco. Jest to styl w sztuce, zwłaszcza w malarstwie, architekturze, grafice oraz architekturze wnętrz. Największa moda przypada na niego w latach 1919-1939. Art deco powstał jako sprzeciw na secesję, było to bunt przeciw braku dyscypliny przestrzennej (tak istotnie prezentowało się to w sztuce secesyjnej).


art deco
To właśnie art deco zainicjował tak zwane wzornictwo przemysłowe, jakie sporo ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej na ten temat - Czyli w cenie było nowoczesne projektowanie, lecz z myślą o funkcji danej rzeczy na życie człowieka.

Czy chciałbyś poznać niniejszy temat z innej perspektywy? Jeśli tak, to zdobądź ważne info (http://www.skleposwietlenie.pl/), które umieszczone zostały na tej stronie.

Szczególnie obrazy art deco są niezwykle cenne, są wspaniałe i oryginalne, zwłaszcza dzisiaj cieszą się wielkim uznaniem. Jest w Polsce paru artystów, którzy malują w takim stylu i robią to naprawdę niezwykle. Jednym z takich artystów jest jest Andrzej Romański, niezwykle utalentowany i doświadczony malarz, dla którego art deco, to punkt wyjścia do tworzenia wyjątkowych obrazów.

To istotne, że jest sztuka, jaka nie odpowiada tylko na wątpliwości konkretnego artysty, lecz jednocześnie zostawia znacznie więcej po sobie, stwarza pole dla kreowania przykładowo czegoś więcej – wiekopomnych dzieł, które mają wkład w skali globalnej sztuki.
2019/04/28, 07:21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.