Co wypada wiedzieć o słuchowiskach radiowych?

W dobie programów telewizyjnych tak naprawdę zapomnianym gatunkiem od pewnego czasu są słuchowiska. Młodsze pokolenie Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one były.

W nieprawdopodobnie dużym skrócie słuchowisko może być pewnego typu teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co sugeruje już sama nazwa) można było tylko i wyłącznie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska pojawiły się w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych XX stulecia. Słuchowiska nieprawdopodobnie szybko trafiły także do polskiego radia, tak naprawdę cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Polscy słuchacze radia mieli możliwość po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną na żywo inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”. Pierwsze polskie słuchowiska radiowe, które transmitowane były w czasie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych zapisanych nagrań, które stworzono przed wojną nie przetrwał żaden zapis. Aby dowiedzieć się więcej kliknij .


Polecamy też

Gdzie tego roku spędzić Sylwestra?

fajerwerki-sklep
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jest taka jedna noc w roku, gdy dajemy się ponieść niefrasobliwej zabawie, starając się nie myśleć o skutkach. Imprezujemy całą noc, popijamy napoje wyskokowe i życzymy sobie wzajemnie wszelkiej pomyślności. Radosne tańce ciągną się do samego ranka.

Spiker radiowy
Dodał: Brangwyn Jones
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk powrócono w latach powojennych. Coraz więcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z mocniej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 pierwszy raz słuchacze wysłuchali wybranego, nieprawdopodobnie popularnego słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są co jakiś czas transmitowane. Popularność obu tych audycji jest nadal na niezmienionym od lat poziomie. Pozyskały już w dużym stopniu radiowej telenoweli. Zdecydowana większość radiowych słuchowisk to utwory dla osób pełnoletnich. Ale Polskie Radio nigdy nie zapominało też o swoich młodych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla młodych radiosłuchaczy emitowano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zrealizowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem bardzo trudnym. Potrzebny jest nie tylko dobry scenariusz, ale również rewelacyjni aktorzy. Z całą pewnością jest to klucz do osiągnięcia wielkiego sukcesu.
2020/05/23, 07:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.