Zaproszenia ślubne – parę ważnych zasad

Rozsyłanie zaproszeń ślubnych ma długą tradycję, którą można liczyć już od Średniowiecza. Oczywisty jest fakt, że ogromna część naszych przodków cierpiała na analfabetyzm, stąd też pisemne zaproszenia ślubne były przywilejem klas panujących.
Niewykształconych mieszkańców zwykle powiadamiano ustnie poprzez gońców i heroldów. W ludowych obyczajach panna młoda zapraszała na zamążpójście i wesele osobiście. Wieloletni monopol szlachty w spisywaniu zaproszeń ślubnych sprawił, że do dziś dnia obowiązują pewne sztywne normy ich tworzenia.
Twoja-Galeria.eu z Warszawy
Znany jest fakt, iż język francuski przez długie stulecia (od panowania Króla Słońce) był językiem elit. Arystokracja wielu krajów władała nim biegle, tak jak w Starożytności łaciną. Francuski wpasował się do wielu dziedzin życia, w tym do kontaktów dyplomatycznych i sztuki pisania listów. Stąd niedziwne jest, że do teraz na zaproszeniu na ślub pisze się na końcu cztery literki: R. S. V. P..

Jeżeli taka tematyka Cię intryguje, bez ociągania kliknij ten link. Opublikowana tam oryginalna witryna (https://naturalhotel.pl/atrakcje) z pewnością również Cię wciągnie.

Wiele razy ludzie nie wiedzą, cóż ten skrót znaczy i po co się go tam umieszcza. Wszystkim dociekliwym spieszę z wyjaśnieniem: oznacza on francuskie zdanie „respondez s’il vous plait”, czyli „proszę odpowiedzieć”. Obok należy zamieścić dane kontaktowe, których zaproszona osoba może użyć, by zaakceptować albo odrzucić zaproszenie.


Polecamy też

Wciąż pragniemy by wszystko wypadło idealnie

imprezy
Dodał: Piotr Drabik
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jeśli jesteśmy osobą odpowiedzialną za zaplanowanie jakiejś zabawy, nie ma tutaj znaczenia czy powinna to stać się studniówka, wesele czy zwyczajnie wyjazd integracyjny z firmy lub urodziny niedalekiej osoby, to z pewnością chcemy, aby wszystko wypadło jak najwspanialej. Jeżeli nie posiadamy pomysłu, co możemy tutaj zrealizować oraz jaki ma szansę być temat główny takiej zabawy, to bez wątpienia należy się zgłosić do właściwej osoby, która na co dzień trudni się takimi sprawami.


Oprócz uwzględniania tradycyjnego skrótowca, wypada zaproszenia na ślub formułować w trzeciej osobie (to znaczy np. „Zaprasza się”). Powszechnie jednak lekceważy się tę regułę, używając mniej sztywne formy w pierwszej osobie (”Z radością informujemy, że..” itd.). Do ogólnie przyjętych zasad zalicza się też odpowiednie wyprzedzenie - zaproszenia na ślub należy dostarczyć na 2-3 miesiące przed jego datą. Wypada nie zapomnieć też o poprawnej gramatyce, ortografii i długości informacji. Odpowiednia karta z tekstem powinna być krótka i rzeczowa. W kwestii estetyki od lat panuje trend, by stworzenie jej zlecać pracowniom artystycznym. Dzięki temu każde zaproszenie na ślub może stać się niepowtarzalnym dziełem sztuki.
2023/01/24, 07:29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.