Co jest wymagane do sterowania motorówką oraz jak dużo one mogą kosztować?

Po m.in. krajowych akwenach porusza się dużo różnorodnego typu jednostek pływających. Od łódek, desek surfingowych po kajaki czy łodzie motorowe.


Co ciekawe, w naszym kraju na tzw.




śródlądziu, aby móc sterować jachtami o długości poniżej 7,5m nie jest niezbędny żaden patent żeglarski. Podobnie w przypadku małej motorówki o silniku mniejszym niż 10Kw. Dopiero w wypadku znaczniejszych jednostek obligatoryjny jest stosowny patent lub certyfikat. Dokument tego typu można by wyrobić w odpowiednim związku sportowym. Najmniejsze prawa w odniesieniu do motorówek to sternik motorowodniactwa. Posiadając je, można legalnie pływać motorówką mającą silnik o sile do 60 Kw, tak na śródlądziu, jak i na morzu. W tym jednak przypadku muszą być to rejsy w dzień i nie dalej niż dwie mile morskie od brzegu. Do uzyskania koniecznych uprawnień, należy posiadać m.in. ukończony 12 rok życia, ukończone szkolenie oraz zaliczony stosowny test. W wypadku większych jednostek wymogi są stosownie większe. oczywiście najlepiej jest uzyskiwać prawa stopniowo, razem z pogłębianiem się doświadczenia właściciela łodzi motorowej.


motorówki
Dodał: Matthias Haas
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


W jaki sposób jednak wyglądają inne rzeczy związane z posiadaniem tego rodzaju urządzenia? Do transportu łódki konieczna jest specjalna przyczepka, z kolei na wodzie teoretycznie mogą być zaledwie zacumowane do nadbrzeża, lecz najlepszym rozwiązaniem mogłoby być posiadanie swojego hangaru. Bardziej korzystną wiadomością jest to, że motorówki nie muszą być specjalnie drogie.




Nowy sprzęt można zakupić już za parę lub kilkanaście tys. PLN. Naturalnie dotyczy to mniejszych motorówek. Te większe warte są odpowiednio więcej.
2023/02/06, 07:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.